Proč se těšit na mobilní Google index?

Mobilní index Google

Google v roce 2016 ohlásil, že chystá mobilní index, tedy odlišné vyhledávání pro mobilní telefony. Proč se na něj těšit, co bude rozhodovat a proč jeho nasazení trvá a bude trvat dlouho? To vše a mnohem víc se dočtete v mém dalším článku.

Index Google jedna z nejdůležitějších věcí ve světě internetových vyhledávačů, každý se chce do indexu dostat a být co nejvýše, aby byl vidět. Ano index je jakýsi seznam všech stránek, které Google indexuje k určitému dotazu, momentálně je tento seznam společný jak pro vyhledávání na počítači, tak i na telefonech.

Avšak to se má brzy změnit, jelikož Google ohlásil v roce 2016, že zavede mobilní index, který se bude snažit nabídnout kvalitnější výsledky při vyhledávání na mobilním telefonu, které je decentně odlišné než na počítači.

Bohužel na nedávné konferenci Gary Illyes oznámil, že jsou ještě hodně daleko od spuštění tohoto indexu.

Co bude rozhodovat?

Pyramida mobilního indexu

Samosebou bude vysokou roli hrát obsah, který bude na webu publikován, ale to snad již všichni víme nebo ne? Aktuálnost a relevantnost to bude hlavní kritériem ve výsledcích mobilního vyhledávání, stejně tak můžeme počítat i s řešením local SEO.

Spolu s tím bude kladen důraz na přizpůsobení webu pro mobilní telefony, tudíž by se dalo předpokládat, že responzivní weby a mobilní verze webů budou mít daleko větší hodnocení, než neresponzivní weby.

Na rychlost rozhodně nezapomínejte, ta také bude hrát klíčovou roli, Google by měl dokonce upravit měřící skripty, aby nabídl relevantnější údaje, protože na mobilním telefonu záleží na velikosti přenesených dat, jelikož datové tarify jsou malé že?

Spolu s tím bude dozajista kladen větší důraz na další onpage faktory, jako je například interní prolinkování, struktura, obsah nadpisů a na rozhodně se bude kladen důraz i na AMP. A o offpage faktorech už ani nemluvíme, zkrátka linkbuilding a sociální sítě také posílí.

Poznámka redaktora: Konečně bude na chleba se solí!

Proč se nasazení trvá tak dlouho?

Je to jednoduché a to, že jde o spoustu novinek, které budou dobře sloužit, avšak spolu s tím poškodí spoustu neoptimalizovaných webů a ptám se je to žádané? Může si Google dovolit poškodit weby, které nejsou optimalizované pro mobily?

Spolu s tím se řeší spoustu dalších algoritmů, které musejí projít „obnovou“, jako je již avizovaný algoritmus na měření rychlosti a náročnosti stránky. Zkrátka bude toho ještě hodně, co se musí udělat a připravit.

Nasazení mobile first bylo plánované na konec letošního roku 2017, avšak na konferenci MX Advanced prohlásil Gary Illyes, že je ještě čeká spoustu práce, viz jeden ze zdrojových příspěvků na twitteru:

Takže už proto si všichni budeme muset počkat, avšak myslím si, že to je nejenom v zájmu všech webmasterů, ale i uživatelů, kterým by tato aktualizace měla nabízet vskutku relevantnější data. A to se vyplatí!

4 důvody, proč se na mobilní index těšit

A proč bychom se měli na mobilní index těšit? Je to jednoduché, při vyhledávání na telefonu budeme dostávat relevantnější informace, které oceníme naprosto nejvíc. Pěkně lokalizované a bez žádných „trash webů“.

 • Na světlo světa prorazí propracované stránky a ty nekvalitní snad upadnou do zapomnění.
 • V optimalizaci webových stránek nastanou nové příležitosti.
 • Uživatelé najdou to, co hledají rychleji a efektivněji.
 • Přístupnější a použitelnější webové stránky pro všechny!

A jaký je váš názor na věc? Co si myslíte o mobilním indexu vy bude to zajímavý krok kupředu, anebo to jenom přidělá práci? Nebojte se mi napsat, přeji vám příjemný zbytek týdne a uvidíme se u příštího článku na téma frameworku STDC.

 

komentářů 5

   1. Zdravím,

    do pojmů jsem zbytečně nezacházel, aby článek nenarostl na délku, která by se nikomu číst nechtěla. O frameworku STDC jsem se zmínil, že o něm v tomto týdnu (přesněji v sobotu) vyjde článek, tudíž vysvětlení nebylo třeba. Avšak, dychtíš-li po vysvětlení zkratek, tak stále je tu mocný vyhledávač Google a tam dozajista odpověď nalezneš dřív, než na mém blogu.

    Každopádně doufám, že si sem ještě nalezneš cestu.
    S přáním pěkného dne.

 1. Ahoj Martine,

  narazil jsem náhodou na webu na tvůj článek a velmi mě potěšilo, že jsou lidi jako jsi ty, tedy na svém místě. Je vidět, že problematice vážně rozumíš a mě jako začínajícímu ešopaři to docela pomáhá. Velmi se těším na další články, které vydáš. Věc kterou děláš je správná. Jen bych požádal asi o větší odkrytí pokličky. Jestli můžeš, tak bych ocenil hlubší článek o google analytics s reálnými daty z projektu, které jsi dělal 🙂 Chci taky nějak začít.
  Díky a přeju opravdu hodně úspěchů!

  1. Zdravím,

   děkuji za komentář, mám z něj obrovskou radost, když vidím, že někomu pomáhám. Jestli si začínající ešopař, tak ti budu držet palce a mohu ti říct, že článek který vyjde v sobotu, by se ti mohl hodně líbit a do budoucnosti tě posunout správným směrem. Bude o něčem, co spoustu firem nedělá a přitom to dokáže přinášet spoustu zákazníků. Každopádně říkáš Google Analytics? Rozhodně se k němu chci vrátit, přičemž bych se rád pomalinku ponořovat hlouběji a hlouběji, avšak ještě mám v plánu rozšiřovat obzory všech, co tento blog čtou do všemožných stran, aby pak bylo na čem stavět / porovnávat / odkazovat. Rozhodně pokračuj ve sledování, jelikož zklamán nebudeš. 🙂

   Ještě jednou děkuji za komentář a přeji příjemný den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *