Jak jsme s táborovým zpravodajstvím udělali díru do světa

Uspět na sociálních sítí dokáže každý

Aneb jak to vypadá, když máte vymyšlený dobrý obsah, správnou cílovku a na Facebooku vyčarujete asi miliardu lajků, komentářů a sdílení během dvou týdnů, zdarma bez peněz.

V dnešním článku popíšu, jak jsme s 33. oddílem Šíp udělali díru do světa a začali udávat trendy ve skautském táborovém zpravodajství nejenom v našem středisku. Ukážu pár statistik a odhalím pokličku tomu, jak to fungovalo.

Dobře, ale nejdřív bych vás mohl uvést do děje, že? Jak jistě víte, tak jsem v posledních 14 dnech byl na skautském táboře v Přebudově nedaleko Nepomuku, což dokazuje i moje úvodní fotografie na Twitteru.

Kancelář mám v Tee-Pee
Kancelář mám v Tee-Pee – Jedu do Přebudova – (Náš tábor)

Aneb jedna z úvodních fotek, které jsme vytvořili před táborem a tak zareagovali na výzvu Junáka, který před táborem – na konci roku vydává úvodní fotky na tábory. A co bychom to byly za oddíl, který si neudělá svoje že?

Dobře, ale zpět k tématu jako každý člověk, který žije a funguje v 21. století máme Facebook, na který se snažíme během roku přispívat důležité informace a přidávat fotky z výprav, abychom měli někde naše fotky – ano, máme k tomu perfektní web, ale přeci na Facebook si lidé najdou cestu spíš.

Bohužel během roku nejsme tak akční a přidáváme příspěvek tak 2x do měsíce, což hodláme v příštím školním roce změnit. Přičemž v době tábora se snažíme být akčnější a sdílet více informací, aby rodiče byli v obraze a hlavně za to může historie.

Historie, co?

Ano, již je to nějaký ten pátek, co jsme začali být akčnější v době tábora, nejprve jsme začínali s SMS zpravodajstvím, cca 5 let zpátky, kdy jsme jako oddíl posílali rodičům SMSky každý večer s tím, co se dělo na táboře, že u nás nepršelo a že se všichni mají dobře.

Vzhled SMS zpravodajství z roku 2008
Vzhled SMS zpravodajství z roku 2008 – slušný retro že?

Ano, fungovalo to, avšak museli jsme to platit, tak jsme jednoho dne zkusili zavítat na Twitter a dávat příspěvky tam, bohužel tato sociální síť je ale pro naší cílovou skupinu (rodiče dětí) mrtvá, takže tam jsme také narazili.

A pak to přišlo Facebook a první experimenty v roce 2014, nejprve šlo jenom o sdílení akcí z našeho oddílového webu a fotografií z výprav, které jsme pořádali. A pak jsme začali s táborovým zpravodajstvím.

Dobře, v prvních letech to nebylo nic moc, příspěvky přišly, když jsme si vzpomenuli, jednou za pár dní fotka, později jednou za den textíček, že žijeme, avšak takto to dál nešlo. Až přišel letošní rok 2017, kdy jsme si řekli, že nasadíme laťku výš!

Současné zpravodajství

Hlavní cíle našeho táborového zpravodajství bylo držet krok s dobou a hlavně informovat rodiče o tom, co se děje na tábore, protože jsme měli z minulých let samé dobré zpětné vazby.

Zlepšili jsme kvalitu fotografií a aktuálnost informací a sázka se vyplatila. Letos jsme dobu publikování informace / fotky zkrátili z 24 hodin na cca 15 minut, což bylo vidět a pomohlo to tomu, že jsme mohli přidávat dva příspěvky za den.

Vždy jsme chodili na hry a tam se snažili fotit a následně jsme vybraly ty nejlepší fotky, které jsme jemně poupravili se snažili naplánovat a publikovat co nejdřív to šlo, aby rodiče byli v obraze.

Snažili jsme se odpovídat rodičům na komentáře a jestliže poslali vzkaz, tak jej i předat. Právě proto si myslím, že jsme měli úspěch. Rodiče byli v obraze a nemuseli si představovat, jak si jejich dítě seká ruku, každopádně viděli, že děti jsou šťastné.

Plány do příštích let

Spolu s ostatními jsme vymysleli takový nástřel toho, na čem bychom chtěli do dalšího roku zapracovat:

 • lepší kvalita fotek
 • letecké záběry
 • amatérská videa z tábora
 • expanze na Instagram

Zkrátka bude na co se těšit. Dozajista to není vše, ještě v hlavě mám nějaké nápady, avšak uvidíme, jak se nám podaří zrealizovat. Je co vylepšovat a měli bychom se toho chytit a nepustit!

Porovnání minulého roku a letošního roku

Dobře, podařilo se nám zacílit velmi dobře, máme v oddíle spoustu „mladých“ rodičů – tedy rodičů nových dětí, kteří ještě nevědí, jak to chodí na táboře a možná právě proto je to zajímalo o to víc.

Avšak když porovnám minulý a letošní rok, tak mám otevřenou pusu dokořán, jelikož to co jsme dokázali letos s jedním příspěvkem – dosah cca 600 a 20 lajků jsme neměli za celý minulý tábor u všech příspěvků najednou.

Suma sumárum to udělalo následující statistiky z posledních 28 dní, za které se rozhodně nemůžeme stydět, jelikož jsme malá stránka s 140 lajky.

Statistiky oddíl ŠÍP
Statistiky oddíl ŠÍP

A za todle by se nemusela stydět jakákoliv stránka – nutno říct, že jsme nekomerční subjekt, nic jsme do toho nedali a jenom jsme zpříjemnili den mnoha rodičům. A přesně o to nám šlo – z tohoto pohledu bych to hodnotil velmi kladně!

Nejlepší příspěvky

Snažil jsem se vybrat ty nejlepší příspěvky z celého letošního roku a rozhodl jsem, že se o ně podělím.

Nejvíc viděný příspěvek

Tento příspěvek se nám nejenom povedl, ale také jej vidělo spoustu lidí mimo náš oddílový zásah, jelikož jej sdílel Junák – český skaut, tedy největší skautská stránka v Česku.

Nejlajkovanější příspěvek:

Co si budeme nalhávat tento příspěvek byl naprosto nejlajkovanější s 64 lajky, šlo o úplně náhodný příspěvek, kdy jsme se rozhodli, jestli pustíme ven informace o noční hře nebo jestli vyfotíme nějakou kravinku.

A kravinka se chytla a náš Facebookový tým se vyfotil, naprosto odlišný příspěvek, označení všech aktérů a lajky už letěli nahoru.

První příspěvek:

Tímto příspěvkem jsme odstartovali obsahovou část, tedy příspěvky, kde sdílíme obsah a aktuální dění táborové hry – jedná se o fotky, kde jsou převážně lidi v kostýmech a dáváme rodičům informace o tom, co na táboře děti dělají.

Top příspěvek

Tedy největší hřeb tábora, jde o příspěvek, který chceme dostat k co nejvíce lidem, jelikož tam jsme vyfoceni všichni účastníci a velmi podobná fotka se posílá rodičům poštou, ano, vytváříme táborové pohlednice.

Závěr

Co pozoruji pár dalších oddílů, tak se také snaží přinášet informace z tábora a i když to není v takové kvalitě, tak si myslím, že to je dobře! Jelikož žijeme v 21. století – v době internetové. Tudíž si myslím, že by rodiče měli být informováni o tom, co se na táboře děje.

Což letos ocenili zejména rodiče dětí, kteří jeli poprvé. Jsme za to velmi rádi a do příštích let doufám, že si udržíme minimálně stejnou laťku, vylepšíme kvalitu a podaříme se to dostat ke všem rodičům.

Jak říkám, jakmile porozumíte svojí cílové skupině, dodáte jim to, po čem touží a splníte jejich očekávání, tak máte vyhráno a lidi vás budou mít rádi! Stejně tak jako náš Oddíl Šíp.

A co myslíte vy? Patří facebookové zpravodajství na skautské tábory či nikoliv? Váš názor mě zajímá a těším se na sobotu u dalšího článku na téma GA.Komentáře: 4

 1. Jsem zklamaný a znechucený dnešním světem. Děti jezdí na tábor se bavit, nechat se vytrhnout ze všednosti života a v dnešní době se odtrhnout od internetu. Kromě toho, že informativní hodnota článku je mizivá, se mi opravdu nelíbí takovýhle přístup k táboru a skautu. Přál bych dětem poznat chvíli klidu bez stresu, že příspěvek bude na facebooku pozdě. Ty si opravdu myslíš, že tohle je dobré? Marně hledám tlačítko dislike.

  1. Tvé zklamání a znechucení z části chápu, sám jsem také občas naštván nebo rozčílen, když vidím a slyším věci, které se směli a teď se nesmí. Ať už kvůli nařízením shora nebo kvůli přehnané starosti, aby se něco nestalo. Rodiče dětí jsou v dnešní době daleko víc starostliví, než byli ti moji nebo tvoji a je to dobře, jde o vývoj. Rozhodně nikomu nic nelze vyčítat. Rodiče se daleko víc bojí o své děti a zajímá je to, co se děje. Taková je zkrátka doba.

   A my se v oddíle na to snažíme pouze reagovat pomocí zpravodajství. Snažíme se přinášet informace rodičům co nejdřív to jde, aby byli spokojeni a nebáli se o své děti, aby jim nedávali telefony a pak s nimi po večerech nevolali. Aby jim stačila komunikace pomocí dopisů a pohledů. 🙂 A stejně, jakmile se děti vrátí domů, tak jim to budou vše vyprávět znovu. Tak či onak děti do procesu příprav příspěvků nejsou zapojovány – tedy jsou foceny během her a každodenního života v táboře. Ať už pro náš oddíl, abychom se jednou mohli k fotkám vrátit a zavzpomínat, jaký byl tábor školy čar a kouzel v Přebudově, stejně tak, jako se vracíme k fotkám z let minulých.

   Takže se nemusíš bát, ale na našem táboře si děti od internetu a dalších vymožeností odpočinou. Znám jiné tábory, kde to chodí daleko jinak a kde by si byl daleko víc znepokojen a stejně tak znám tábory, které jsou odříznuté ještě víc od civilizace. Avšak takto nám to vyhovuje, děti jsou šťastné a rodiče nás očividně mají rádi, protože jsme jedním z největších oddílů v Plzni.

   Každopádně mě mrzí, že článek u tebe nenaplnil očekávání, která sis sliboval, když si na něj klikl. Chtěl jsem v něm předat informaci o tom, jak je důležité pochopit cílovou skupinu a trošku ukázat, jak to vypadá, když se to podaří a pootevřít pukličku do zákulisí. Tak či onak děkuji za komentář a omlouvám se, že odpovídám se zpožděním několika dnů, jistě to omluvíš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.